Διαγωνισμοί Μαθηματικών και Λογικής

Μαθητές του σχολείου μας συμμετείχαν και διακρίθηκαν στους διαγωνισμούς Μαθηματικών και Λογικής της περιόδου 2015-2016, αφού προετοιμάστηκαν από τους μαθηματικούς του σχολείου μας.  Συγκεκριμένα:

1. Στο διαγωνισμό μαθηματικών «ΘΑΛΗΣ» της Ελληνικής Μαθηματικής Εταιρείας (ΕΜΕ) διακρίθηκε μία μαθήτρια της Α΄ λυκείου, η οποία συνέχισε στο διαγωνισμό «ΕΥΚΛΕΙΔΗΣ», που είναι η επόμενη φάση του διαγωνισμού.
  2. Στο διαγωνισμό Μαθηματικής σκέψης και Λογικής του ΝΟΗΣΙΣ συμμετείχαν 2 ομάδες (6 μαθητές/ριες) της Α΄ λυκείου. Προκρίθηκε η μία ομάδα(3 μαθητές) για τον τελικό του διαγωνισμού, αλλά και η δεύτερη ομάδα είχε εξαιρετικές επιδόσεις.

Η συμμετοχή και οι επιτυχίες των μαθητών μας στους διαγωνισμούς δείχνουν το ενδιαφέρον και την ευγενή άμιλλα που καλλιεργείται στους μαθητές μας για τα Μαθηματικά.