![](http://32lyk-thess.thess.sch.gr/wordpress/wp-content/uploads/2023/02/ΚΑΡΠΑ-1024x576.jpg)
Στις 28/2/2023 υλοποιήθηκε στο σχολείο μας το πρόγραμμα Πρόγραμμα εκπαίδευσης Α΄ Βοηθειών και ΚΑΡΠΑ που οργανώνει το Τμήμα Προγραμμάτων & Δια Βίου Μάθησης μαζί με τον Σύλλογο Αγάπη Βασιλική Κόμνου, παρουσία του Αντιδημάρχου Παιδείας Αλέξανδρου Μπαρμπουνάκη, ο οποίος μαζί με μαθητές και εκπαιδευτικούς έκαναν πρακτική σε βασικές αρχές εκπαίδευσης: ΚΑΡΠΑ (αντιμετώπιση καρδιακής ανακοπής), Πλάγιας θέσης ασφαλείας (αντιμετώπιση λιποθυμίας) και Αντιμετώπισης πνιγμονής (απόφραξη αεραγωγού από ξένο σώμα).